<< < лютого 2023 > >>
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Наші партнери

Партнери

Історія виникнення карпатської породи на Закарпатті

історія бджолярстваЛітературні джерела свідчать, що вітчизняне бджільництво нараховує близько трьох тисяч років. З незапам'ятних часів Слов'яни на Сході Європи успішно займалися первісним бджільництвом, добували мед і віск. Торгівля цими продуктами відігравала значну роль в економіці регіонів. На території Русі бджільництво як промисел простежується з десятого століття нашої ери. Розвитку бджільництва сприяли сприятливі природні кліматичні умови, достаток медоносів у лісових масивах, квітучих різнотрав'ям лугах і степах. Слід зазначити, що воно суворо захищалося законом. Ще в Указі Ярослава Мудрого говорилося про штрафи за псування бортей і крадіжку меду, а згідно Литовському статуту і із судебником Івана Грозного за крадіжку і пошкодження бортей передбачалося покарання аж до страти.

історія бджолярстваНавряд чи можемо стверджувати, що бджільництво в минулому на Закарпатті з бідною медоносною рослинністю мало таке ж значення і шану як в інших слов'янських землях на сході і півночі, де мед і віск були стратегічними продуктами. Карпатська флора дуже різноманітна і завжди славилася своєю неповторною красою. Нестабільність погоди і суворість гірського клімату Карпат зіграло значну роль на формуванні господарсько-корисних ознак бджіл цього краю. Боротьба за виживання закріпила у карпатських бджіл реакцію на появу в природі навіть при незначних взятках , працювати в дощову погоду в умовах підвищеної вологості повітря, переносити довгу і сувору зиму з різкими коливаннями температур і частими відлигами, економно використовувати корма. Крім цього карпатські бджоли прославилися своїм миролюбним характером, спокійною поведінкою при оглядах. Всі вище перераховані якості зробили їх значно відомими і відкрило їм дорогу на маленькі і великі пасіки у багатьох куточках нашої планети.

історія бджолярстваЩе за часів входження Закарпаття до складу Чехословаччини, окремими дослідниками все частіше зверталася увага на бджільництво Підкарпатської Русі і чудові якості бджіл Карпат. М. Гайни (нарис «Бджільництво Підкарпатської Русі», 1923) писав: « Я хочу звернути особливу увагу на те, що в Підкарпатській Русі могло б приносити хороший дохід роїння, про що досі ніхто, мабуть, не думав. З-за те, що бджіл тут розводять здебільшого в солом'яних кошах, внутрішні розміри в порівнянні з сучасними вуликами, дуже малі, бджоли повинні постійно роїтися. Якщо в таких кошах добре перезимують сильні сім'ї з хорошими кормовими запасами, то можна бути впевненим у тому, що в квітні будуть рої. Місцева темна чистокровна бджола піде на продаж в Чехію та закордон і за неї добре платитимуть. До того ж не треба буде завозити бджіл з Крайни, Італії, Німеччини..» . Як бачимо вже в 20-ті роки 20-го століття карпатські бджоли оцінювалися фахівцями високо. Простежувалася розумна і досить аргументована гіпотеза про перспективність їх експорту в майбутньому.

історія бджолярстваПройде ще не одне десятиліття і бджільницький світ сповна знову почне говорити про бджіл Карпат. Так починається принципово новий етап в історії карпатських бджіл. Початок планомірного і систематичного вивчення їх, поклав доктор біологічних наук, професор Г.А.Аветисян. У травні 1966 р., будучи проїздом у Закарпатті в урочищі Червона Гора, він був буквально зачарований миролюбністю місцевих бджіл, їх інтенсивним весняним розвитком, високою працьовитістю по збору меду, пилку, відбудови стільників. З цього часу і почалося багаторічне та плідне співробітництво кафедри бджільництва ТСХА, вчених і бджолярів Закарпаття з вивчення, селекції і репродукції карпатських бджіл в різних регіонах колишнього СРСР. історія бджолярстваСлід зазначити головне,що в тих складних умовах вдалося не тільки зберегти цінний генофонд карпатських бджіл у себе на батьківщині, але і зміцнити успіх створення в умовах ізольованого простору високогір'я Вучковского і Колочавского екотипів карпатських бджіл. У новітній історії бджільництва нашого краю треба згадати про діяльність тих визнаних сучасниками бджолярів-практиків, на яких ми прагнули рівнятися, переймали від них практичний досвід. Особливо в часи інтенсивного пакетного бджільництва дали нам цілу плеяду професіоналів своєї справи. Сім'я Мерценів, Ляха, Пеца, Мигович, і багатьох інших наших колег, талантами яких множилася слава бджільництва Закарпаття.

Замовити

Авторске право © 2014. Бджологосподарство "Бджілка" - тел.: +380505604259 Viber и WhatsApp